16.11 w Gabinecie „Dobry Start” odbyły się warsztaty „Koncentracja – wszystko co warto wiedzieć”. To trudny temat. Od każdej strony jesteśmy bowiem bombardowani dystraktorami – co to? Wszelkiego rodzaju rozpraszacze: telewizor, internet, hałas, zapachy, itp. To jedno z pierwszych zagadnień, jakie uczestnicy warsztatów poznali.

Koncentracja – wszystko, co warto wiedzieć

Na początek omówiona została budowa mózgu. Dzięki temu rodzice zrozumieli skąd, dosłownie, bierze się koncentracja. Jak wiele procesów zachodzi w mózgu dziecka, jakie są zależności. Mogli zobaczyć, że umysł dorosłego pracuje na pełnych obrotach, a co dopiero dziecka, które oprócz uczenia się np. matematyki czy historii także się rozwija!

Po tym przeszliśmy do zagadnień praktycznych. Uczestnicy dowiedzieli jak wspierać koncentrację dzieci (i swoją przy okazji) w życiu codziennym. Najpierw omówione zostały te czynniki, które przeszkadzają i których należy się pozbyć, a następnie rodzice poznali metody wspierania koncentracji dzieci – od najprostszych do tych bardziej skomplikowanych. Niektóre z poruszonych „trików” mogły wydawać się zaskakujące, ponieważ były tak proste (bo kto by pomyślał, że sposób w jaki siedzimy ma znaczenie dla naszej koncentracji?).


Poruszony został także temat tego co rozprasza uwagę, a wydawałoby się, że jest zupełnie odwrotnie. Słuchanie muzyki podczas pisania wypracowania z polskiego? Tak, ale tylko odpowiedniej do koncentracji! Problemy z koncentracją są jedną z charakterystycznych cech pewnych zaburzeń. Czy jednak to, że dziecko ma zespół ADD lub dysleksję od razu musi go skreślać z listy dzieci skupionych? Nasi uczestnicy już wiedzą, że wcale nie. Wiedzą bowiem, jak mogą pomóc swoim pociechom. Jak zorganizować ich miejsce do nauki, jak sprawić, żeby uwaga skoncentrowała się na zdaniu domowym i co zrobić, kiedy uwaga rozprasza się na milion innych czynników. Ściągi te mogą zostać wykorzystane nie tylko przez rodziców dzieci z konkretnym problemem, zdiagnozowanym przez specjalistów. Można wprowadzić je również do życia każdego dziecka.

Nasi uczestnicy dowiedzieli się także, że koncentracja to nie jest mityczna umiejętność, którą można ćwiczyć tylko na specjalnych zajęciach. Możliwości nauki tej zdolności jest mnóstwo, a ćwiczenia mogą, i powinny, być prowadzone w trakcie codziennych czynności i przez zabawę! Tak niewiele trzeba, żeby wspomóc dziecko, a przy tym dbać o budowanie więzi z nim i przednio się bawić!

W drugiej części warsztatów uczestnicy przeszli od rozmowy do działania. Jeśli bowiem chcą wprowadzić ćwiczenia koncentracyjne do swoich domów, muszą na własnej skórze się przekonać jak one działają. Rodzice nie tylko rozwiązywali krzyżówki lotem błyskawicy i wykreślali marki samochodów z rozsypanek w mig. Dorośli naprawdę dobrze się przy tym bawili. Ćwiczenia w części praktycznej były skoncentrowane (!) na analizie i syntezie wzrokowej oraz słuchowej, były to również ćwiczenia wspomagające pamięć i rozwijające kreatywność. Dlaczego nie tylko koncentracja? To kolejny wniosek, jaki nasi szanowni uczestnicy wynieśli z warsztatów: rozwijając koncentrację rozwijamy także inne zdolności. Same plusy!

Nie zostawiliśmy naszych uczestników bez potrzebnych materiałów, które nie tylko usystematyzują wiedzę przekazaną na warsztatach, ale pomogą również w codziennej pracy nad koncentracją.

Kolejne warsztaty już wkrótce, dlatego zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka, by być na bieżąco!